Tasmania's Heritage

Agency Details

Agency Number: NG1289
Title: ALFRED KENNERLEY
Start Date: 01 Jan 1810
End Date: 31 Dec 1897
Description:

Alfred Kennerley, premier and philanthropist, was born in Islington, London in 1810. Before settling in Tasmania Kennerley made several trips between London and NSW arriving first in 1831. He married Jane Rouse at Windsor in 1834

In June 1857 the Kennerleys arrived at Hobart in the Gloucester and named their new home Rouseville. He became a magistrate in 1858, joined the city council and was elected alderman in 1861 and mayor in 1862-63 and in 1871-72. He had been elected to the Legislative Council in 1865 and on 4 August 1873 to 20 July 1876 was premier without office.

Kennerley had served on the committee of the Benevolent Society in the 1860s and the board of the Public Library and the Education Department. In 1869 he was treasurer and a founder of the Boys' Home and Industrial School, which first admitted 30 boys and within six years had trained over 70 juveniles. In the 1870s he was on the committee of the General Hospital Board, a director of the Brickfields Invalid Depot and a commissioner for Charitable Institutions.

His wife died on 4 May 1877 and soon afterwards Kennerley had a paralytic stroke. He recovered but was unable to continue his public activities. He died at his home in Elboden Place, Hobart, on 15 November 1897 in his 88th year.

Information Sources:

Australian Dictionary of Biography - Online

Legislation Administered:

Legislation Creating:

Legislation Abolishing Agency:

Functions Performed:
31 COMMUNITY HEALTH AND WELFARE
38 GOVERNMENT AND POLITICS
Series Created By Agency:
NS1289  NOTE FOR LECTURES PRESENTED BY ALFRED KENNERLEY 01 Oct 1860 30 May 1869