Tasmania's Heritage

Agency Details

Agency Number: NG2221
Title: MICHAEL FOLEY
Start Date: 03 Dec 1946
End Date:
Description:

Michael Bernard Foley was born in Boronia Victoria in Dec 1946. He was elected to the House of Assembly on 16 May 1995 on a re-count following the resignation of Tasmanian Green Gerry Bates. He left Parliament on 29 August 1998

He represented the Franklin Electorate.

Information Sources:

Legislation Administered:

Legislation Creating:

Legislation Abolishing Agency:

Functions Performed:
35 CONSERVATION MOVEMENT
38 GOVERNMENT AND POLITICS
Related Agencies:
NG2160 TASMANIAN GREENS 01 Aug 1992
Series Created By Agency:
NS4051  SUBJECT FOLDERS 01 Jan 1987 31 Dec 1998